۱۴۰۲ شنبه ۱۲ اسفند
رشته تأسیسات

رشته تأسیسات

در دنياي امروز تأمين آسايش بشر يکي از هدفهاي اصلي بوده و سعي شده است با استفاده و به کارگيري تأسيسات مکانيکي، در طراحي و اجراي ساختمان سازي اين امر مهم پي گيري شود. لذا فراگيري و شناخت علم تأسيسات مکانيکي براي کليه دست اندرکاران تأسيسات ساختماني يکي از مباحث مهم و ضروري محسوب  مي گردد . تاسیسات از رشته هایی است که عمومیت آن بسیار گسترش یافته اگر بخواهیم راحت صحبت کنیم نقش تاسیسات همان نقش عوامل پشت صحنه را در یک فیلم سینمائی بازی می کند . وقتی اتاق ها را گرم و لامپ های آن را روشن می بینیم به راحتی نمی توان ذهن را به سمت تاسیسات گرمائی آن ساختمان یا نیروگاه های عظیم که لامپ ها را برای ما روشن می کند حرکت داد . برای این رشته به یک ساختمان اشاره می کنیم که با توجه به ساخت ساختمان ، تعداد اتاق ها ، ساختمان های کناری یا باز بودن محیط اطراف ساختمان ، تعداد طبقات و عوامل دیگر می تواند طراحی شود، دانشجويان اين رشته در طي دوران تحصيل با طرح، محاسبه، اجرا، راه اندازي، سرويس و نگهداري تأسيسات بهداشتي، تأسيسات گرمايي، تأسيسات گازرساني ساختمانهاي مسکوني، راه اندازی وسرويس‌و‌تعميرتأسيسات بردوتي خانگي و تجاري، نقشه خواني و نقشه کشي تأسيسات بهداشتي، حرارتي، گاز رساني و برودتي و .... آشنا مي شوند.

زمينه ها و عناوين شغلي رشته مذکور عبارتست از

  • راه انداز و تعمير کار دستگاههاي سرد کننده خانگي و  راه انداز و تعمير کار سيستم  هاي حرارت مرکزي 

 • جوشکاري برق وگاز 

 • لوله کش آب گرم و سرد ساختمان 

 • برقکار و راه انداز دستگاههاي تأسيساتي با استفاده از لوله هاي فلزي و پليمري 

 • نقشه کش تأسيسات مکانيکي ساختمان 

  •طراح، مجري و ناظر لوله کشي گاز خانگي و تجاري

 •نصاب و لوله کش تأسيسات حرارت مرکزي 

و .........

آينده علمي اين رشته :

دانشجويان اين رشته مي توانند در دوره هاي كارشنـــــاســي و كارشناسي ارشد و دكترا در دانشــگا ههاي داخل و خارج كشور در گروه مکانیک  به ادامه تحصيل بپردازند

آينده شغلي اين رشته‌

براي كساني كه مهارتهاي لازم را در بخش هــاي مختلف اين رشته بدست آورند بــــازار گار خوب و مطلوبي در سراسر ايران خصوصــــــاً در كارخانجات صنعتــــــي كارگاههاي صنعتي ،و  کارگاه های ساختمان سازی كليه شهر ها و روستا ها و ادارات دولتی و برج های مسکونی و غیره وجود دارد.

بازگشت به صفحه معرفی رشته های تحصیلی آموزشکده 

انتخاب واحد : 1400/11/13 الی 1400/11/19
شروع کلاسها : 1400/11/23
حذف و اضافه : 1400/11/30 الی 1400/12/05
پایان کلاسها : 1401/03/26
امتحانات : 1401/03/28 الی 1401/04/09
تعداد بازدیدکنندگان امروز : 5
تعداد بازدیدکنندگان ديروز : 32
تعداد بازدیدکنندگان در هفته : 268
تعداد بازدیدکنندگان در ماه : 1360
تعداد بازدیدکنندگان در سال : 23001
تعداد کل بازدیدکنندگان : 842717
تعداد کاربران آنلاین : 3